Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Gdzie i jak zamontować fotopułapkę?

2022-08-18

Gdzie i jak zamontować fotopułapkę?

Do obserwacji dzikich zwierząt, pilnowania prywatnych terenów, łapania na gorącym uczynku osób zaśmiecających lasy – fotopułapki znajdują szerokie zastosowanie. Dlatego wiele osób decyduje się na ich zakup. Od skuteczności fotopułapek zależy nie tylko ich jakość, ale i montaż. Jak zamontować fotopułapkę, by z jednej strony rejestrowała wszystkie zdarzenia przed nią, a z drugiej – pozostawała niewidoczna? O tym między innymi będzie w tym artykule. Zapraszamy do czytania!

Czym jest fotopułapka?

Współczesne fotopułapki to zaawansowany sprzęt, służący do obserwacji. Montowane na drzewach, krzewach i w podobnych miejscach, aktywują się w momencie, gdy coś wejdzie w ich pole widzenia. Wyposażona w wysokiej rozdzielczości kamerę, rejestruje zarówno firmy audiowizualne, jak i pojedyncze klatki. Często wyposaża się je w moduły GSM, dzięki czemu uchwycone materiały są przesyłane na inne urządzenie właściciela, przez które obsługuje swój sprzęt. Często niewielkie, doskonale sprawdzają się w najróżniejszych zadaniach.

Każda z nich ma też swój promień działania. Chodzi nie tylko o kąt widzenia kamery, ale i odległość, w jakiej czujnik ruchu wykrywa poruszające się obiekty. Zwykle to nawet kilkadziesiąt metrów, dzięki czemu pozwala objąć obserwacją dość spory obszar. Dużą zaletą fotopułapek jest fakt, że przez większość czasu pozostają w trybie stand-by, dzięki czemu zużywają mało energii. To sprawia, że gadżety te mogą trwać w jednym miejscu nawet przez kilka tygodni. Aby jednak mieć oczekiwane rezultaty z działania tego typu sprzętu, warto się dowiedzieć gdzie zamontować fotopułapkę, by osiągnąć zamierzony cel.

Gdzie fotopułapka znajdzie zastosowanie?

Urządzenia te znajdują zastosowanie przede wszystkim wśród miłośników obserwacji przyrody. Mogą oni podglądać zwierzęta bez ingerencji w środowisko. Jeśli właściciel akcesorium wie, jak zamontować fotopułapkę, wówczas zwierzęta nawet się nie zorientują, że obcy obiekt się pojawił w pobliżu. To pozwala oglądać nawet najdorodniejszych i najbardziej płochliwych mieszkańców lasu – od dzików, przez sarny i jelenie po wilki. Trudno takie podglądanie porównać do emocji, jakie się odczuwa podczas obserwacji przez lornetkę. Niemniej możliwość oglądania zwierzyny w jej naturalnym środowisku z minimalnym ryzykiem spłoszenia jej, pozwala na lepszą obserwację jej zwyczajów. Gdzie zamontować fotopułapkę w takim przypadku? Najlepiej tam, gdzie istnieje większa szansa na zarejestrowanie zwierząt – zbiorniki wodne, barłogi, szlaki, którymi się poruszają…

Podobnie to wygląda w przypadku myśliwych, również wykorzystujących ten sprzęt do obserwacji zwierząt. Fotopułapki pozwalają oszacować, np. ile jest osobników danego gatunku na wybranym obszarze, a także wykryć chore sztuki. To ważne, gdyż w ten sposób można zwalczać ogniska różnych zaraz w zarodku i eliminować słabsze okazy z puli genetycznej.

Coraz częściej jednak wykorzystuje się ten sprzęt do łapania nieuczciwych osób. Kradzież drewna z lasu? Zaśmiecanie go? Lub uprawianie kłusownictwa? Dzięki fotopułapkom łatwo uchwyci się ludzi łamiących prawo. Jak zamontować fotopułapkę w takim przypadku? To dużo trudniejsze, ale można ją skutecznie zamaskować i zaraz podpowiemy, jak to zrobić.

Jak zamontować fotopułapkę?

Zasadniczo – większość fotopułapek ma podobny system montażowy – na paski. Oplata się nimi np. pień drzewa, na tyle ciasno, by urządzenie nie spadło. Równie istotne jest to, by zainstalować ją w odpowiednim miejscu i na właściwej wysokości. Jak i gdzie zamontować fotopułapkę?

Z jednej strony należy zamontować ją, dbając o swoje bezpieczeństwo – czyli w miejscu łatwo dostępnym. Z drugiej – by była poza zasięgiem wzroku. Często więc montuje się ją np. poniżej lub nieco powyżej linii oczu. Trzeba pamiętać, że czujnik ma „martwe pole”, czyli obszar, którego nie obejmuje. Dlatego nie montuje się ich wyżej niż 2 metry nad ziemią.

A gdzie zamontować fotopułapkę? Najlepiej na pniu, stabilnej gałęzi lub konarze. Lepiej wybrać dojrzalsze drzewo, by urządzenie się z nie poruszało, a tym samym – aktywowało przy podmuchach wiatru. Obiektyw powinien być też zwrócony na północ, co pozwoli uniknąć prześwietlenia ujęć.

Warto wiedzieć, że sprzęty te instaluje się również na ścianach budynków – z muru, jak i drewna. Jak zamontować fotopułapkę w takim przypadku? Wykorzystując albo specjalny montaż lub świder.

Skuteczne maskowanie fotopułapek

Równie istotne, jak to, gdzie zamontować fotopułapkę, jest jak ją zamaskować. I nie chodzi tylko o zwierzynę – niestety, urządzenia te często są kradzione, czasem jeszcze nawet nim sam złodziej zostanie zarejestrowany. Dlatego trzeba zadbać o właściwy kamuflaż. Producenci sami dostarczają systemy kamuflujące, jednak zawsze warto dodatkowo zadbać o to, by np. była ona schowana w listowiu, mchu, a nawet korze lub przykryta odpowiednią siatką maskującą z dodatkowymi elementami. Jednocześnie trzeba uważać, by nie zakryć ani czujnika ruchu, ani obiektywu.

Wybierz odpowiednią fotopułapkę dla siebie w sklepie NocnyŁowca.pl

Gdy już wiesz, gdzie i jak zamontować fotopułapkę, pozostaje tylko podjąć odpowiednie przygotowania, a przede wszystkim – wybrać odpowiedni sprzęt dla siebie. W ofercie sklepu NocnyŁowca.pl znajdziesz szeroki wybór tych urządzeń. Możesz przebierać między mniej i bardziej zaawansowanymi systemami, pozwalającymi obserwować zwierzęta lub demaskować nieuczciwe osoby, które np. zaśmiecają las

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 143 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-05
Profesjonalna i przyjazna dla klienta.
2024-04-21
Jestem bardzo zadowolony!
pixel