Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki monokular wybrać? Wszystko, co musisz wiedzieć!

2022-06-01

Jaki monokular wybrać? Wszystko, co musisz wiedzieć

Obserwacja dzikiej natury, łowiectwo, fotografia przyrody, służba w armii – te i wiele innych branż i zajęć wymagają użycia różnych akcesoriów. Wśród nich zaś wylicza się m.in. optykę – samodzielną, jak i montowaną na innych przedmiotach, w tym m.in. na broni. Jednym z powszechnie używanych urządzeń zaś jest monokular. Jak jednak wybrać model odpowiedni dla siebie? Z tego artykułu dowiesz się więcej o tym, czym są te artykuły, podpowiemy Ci, jaki monokular wybrać, a także postaramy się rozstrzygnąć jeden z największych sporów między użytkownikami takich akcesoriów – lornetka czy monokular? Zapraszamy do lektury!

Czym jest monokular?

Nim dowiesz się, jaki monokular wybrać dla siebie, warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest to urządzenie. Najprościej ujmując, to przyrząd służący do obserwacji obiektów w określonym powiększeniu z użyciem tylko jednego oka. Tym samym przedmiot ten spełnia zadanie starych lunet obserwacyjnych. W porównaniu z nimi jednak, jak i z lornetkami, monokulary są dużo mniejsze. Często mieszczą się w kieszeni. Z tego powodu cieszą się dużą popularnością szczególnie wśród osób, które poszukują wyposażenia o małych gabarytach. Z drugiej strony jednak przez przybliżenie widoku tylko na jedno oko, charakteryzuje się wąskim polem widzenia. Dlatego pytanie – lornetka czy monokular – jest jak najbardziej zasadne przy takim zakupie.

Zwykła optyka, noktowizja czy termowizja?

Nim jednak rozstrzygniemy ten dylemat, warto zauważyć, że urządzenia te dzielą się na kilka kategorii. Wśród nich są klasyczne monokulary, będące sprzętem w pełni optycznym, tj. wykorzystującym wyłącznie soczewki zamknięte w niewielkim tubusie. Oprócz tego jednak na rynku dostępne są także monokulary noktowizyjne oraz monokulary termowizyjne. Są one wyposażone w zaawansowane systemy elektroniczne, jakie pozwalają obserwować przestrzeń w określonych warunkach.

Tak szerokie zróżnicowanie sprawia, że decyzja o tym, jaki monokular wybrać, staje się bardziej złożona. W takim momencie warto sobie zadać pytanie – do czego przede wszystkim będzie się wykorzystywać taki sprzęt? Czy potrzebujesz akcesorium, dzięki któremu będziesz mógł prowadzić obserwację przy przynajmniej niezłych, dziennych warunkach? Chcesz obserwować np. zwierzęta nocą? Albo raczej łatwiej dostrzegać je w czasie niepogody?

W pierwszym przypadku znakomicie się spisze zwykły monokular. Dzięki niemu podejrzysz życie dzikich zwierząt lub będziesz mógł oglądać inne widoki, np. maszerując po górach. W drugim zdecydowanie najlepiej spiszą się systemy noktowizyjne, choć i termowizja może być nieoceniona. Monokulary noktowizyjne jednak umożliwiają Ci dostrzeżenie więcej detali obserwowanych obiektów, np. łatwiej dostrzeżesz poroże jeleni, które w termowizji pozostaje niewidoczne. Na niepogodę zaś, także za dnia, doskonale nada się system termowizyjny, wykrywający ciepłe obiekty na chłodniejszym tle.

Podstawowe cechy, na jakie należy zwrócić uwagę

W przypadku każdego z tych typów należy zwrócić uwagę na wiele osobnych dla technologii parametrów, dlatego w tym miejscu dowiesz się więcej o cechach wspólnych, jakimi powinny się charakteryzować te urządzenia. Jaki monokular wybrać?

Zasadniczo – im lżejszy, tym w wielu przypadkach lepszy. Monokulary powstały właśnie po to, aby ich użytkownicy mogli czerpać korzyści z powiększenia obserwowanej scenerii, a z drugiej strony – nie obciążały ich w czasie marszu. Druga istotna cecha, to przybliżenie – także urządzenia noktowizyjne i termowizyjne dysponują systemami powiększenia, w tym cyfrowego, więc wybierając taki sprzęt dla siebie – sprawdź ten parametr. Bardzo istotne są też klasy szczelności – w dzikich ostępach istnieje ryzyko, że spadnie deszcz lub że inaczej zamoczysz swoje urządzenie. Na pewno nie brakuje wkoło również pyłu, w tym piachu. Drobinki i wilgoć mogą trwale uszkodzić takie akcesorium, więc to bardzo ważny punkt, na jaki trzeba zwrócić uwagę.

Lornetka czy monokular? Co lepiej się sprawdzi?

W końcu docieramy do punktu, w którym trzeba odpowiedzieć na pytanie – lornetka czy monokular? Oba urządzenia mają podobne zadania. Jednak nieco inaczej je realizują. Jeśli nie potrzebujesz sprzętu obejmującego szerokiego pola widzenia – najpewniej lepszy będzie dla Ciebie monokular. Jeśli zaś czeka Cię obserwacja większego areału, który chcesz mieć pod ściślejszą kontrolą – lornetka to zdecydowanie lepszy wybór. Warto wiedzieć, że binokle są też cięższe, co w określonych przypadkach może stanowić spory minus. Niezależnie jednak, czy interesuje Cię bardziej lornetka czy monokular – oba rozwiązania znajdziesz w naszym sklepie. Zajrzyj do niego już teraz!

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 143 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-28
Wszystko OK.
2024-05-17
Wszystko Ok :)
pixel