Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki termowizor wybrać dla myśliwego?

2022-07-05

Jaki termowizor wybrać dla myśliwego?

Coraz więcej myśliwych decyduje się na to, by na łowy zabrać ze sobą więcej niż tylko sztucer czy strzelbę oraz podstawowe elementy optyki. Nowocześni łowcy wiedzą, że bezpieczne oddanie strzału wymaga pełnej pewności co do tego, do czego mierzą. Dlatego popularnym rozwiązaniem w ostatnim czasie jest termowizor dla myśliwego. Jak jednak wybrać odpowiedni sprzęt dla siebie? W tym artykule przybliżymy nieco to zagadnienie. Zachęcamy do lektury!

Termowizja – czyli co?

Wpierw warto wyjaśnić, co to termowizja. Tak określa się technologię przechwytu pasma elektromagnetycznego średniej podczerwieni. Innymi słowy – matryca takiego sprzętu rejestruje pasmo energii cieplnej, wyświetlane na ekranie w formie obrazu z podświetlonymi punktami cieplnymi. W przeciwieństwie do noktowizji termowizory działają za dnia i w nocy. Tym samym doskonale nadaje się do obserwacji i łowów np. w pochmurny dzień lub po zmroku, a ukazywany obraz cechuje się dużą kontrastowością.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie termowizora?

Czym musi charakteryzować się dobry termowizor dla myśliwego? Wyróżnia się kilka parametrów wymagających zwrócenia uwagi przed zakupem. Wśród nich są m.in.:

  • powiększenie i rozdzielczość czujnika,
  • zasięg,
  • trwałość,
  • częstotliwość odświeżania,
  • długość pracy baterii,
  • możliwość włączenia/zmiany siatki,
  • gabaryty.

W pierwszym przypadku zazwyczaj duże powiększenie idzie z niższą rozdzielczością. To oznacza nieco gorsze odwzorowanie szczegółów, ale szansę „przyjrzenia się z bliska”. Wyższa z kolei – 640x480 to zwykłe powiększenie i dobre odwzorowanie detali, co bywa przydatne np. podczas łowów w lesie. Niższe rozdzielczości, tj. 320x240 i 256x192 raczej nie są zalecane dla myśliwych.

Powiększenie może być optyczne (lepszej jakości) i cyfrowe (powszechniejsze, ale mniej dokładne). Zwykle na rynku dostępne są urządzenia o przybliżeniu 2x, 4x i 8x. Warto pamiętać także o zasięgu, na co wpływa czułość sensora, przy czym detekcja wynosi od około 200 do 400 metrów, a w najlepszych modelach – 1000 m i więcej.

Od częstotliwości odświeżania zależy to, jak płynnie będzie wyświetlany obraz. Termowizor dla myśliwego powinien mieć co najmniej 25-30 Hz, by dało się z niego komfortowo korzystać. Popularne są 50-hercowe urządzenia, które w zupełności wystarczą większości łowców.

Pozostałe cechy, w tym trwałość, żywotność baterii, gabaryty i możliwość przełączania siatki są tylko nieco mniej istotne. Wszak termowizory nie powinny zbytnio obciążać użytkownika, a przy tym – gwarantować komfortowe użytkowanie w każdych warunkach i przez dłuższy czas.

Termowizor do obserwacji

Wiesz, czym powinien charakteryzować się dobry termowizor dla myśliwego. Warto więc przyjrzeć się bliżej samym urządzeniom. Do obserwacji łowcy z pewnością przydadzą się lornetki termowizyjne. Podobnie, jak tradycyjne modele, dają one szeroki wgląd w obserwowany teren. Nieco tańsze, ale o węższym polu widzenia są monokulary termowizyjne, sprawdzające się w bardziej punktowym śledzeniu zmian na monitorowanym obszarze.

Termowizor do strzelania

Pewniejsze oddanie strzału jednak wymaga czegoś więcej niż sprzętu do obserwacji. Niezbędny termowizor dla myśliwego więc to m.in. celownik termowizyjny. To lunety celownicze wyposażone w system termowizji i powiększenie optyczne. Dają one wyższą gwarancję pewnego strzału. Nieco tańszą alternatywą, a przy tym przyjazną dla wielu użytkowników, są nasadki na tradycyjne lunety.

Wybierz termowizor dla myśliwego w Nocnym Łowcy!

Powyżej mogłeś dowiedzieć się więcej na temat parametrów, jakie powinien mieć termowizor dla myśliwego. Przekonałeś się również, że na łowach przydają się nie tylko systemy termowizyjne do obserwacji terenu, ale i celowniki wyposażone w matrycę przechwytującą średnie pasmo podczerwieni. Mając tę wiedzę, możesz już przystąpić do zakupów, a najlepszy sprzęt znajdziesz w sklepie NocnyŁowca.pl. Sprawdź ofertę już teraz!

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 132 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-01
Polecam
2024-02-28
Sprzęt bardzo dobry, łatwy w obsłudze, poręczny. Polecam
pixel