Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kolimatory do broni myśliwskiej – najważniejsze informacje

2022-08-18

Kolimatory do broni myśliwskiej – najważniejsze informacje

Zarówno dla myśliwych, jak i wielu innych strzelców, dostępne są najróżniejsze systemy celownicze. Wśród nich zaś wyróżnia się kolimatory. Wiele nowoczesnych modeli z tej kategorii urządzeń gwarantuje wysoką precyzję i perfekcyjnie spisują się w najróżniejszych warunkach. A jakie kolimatory myśliwskie są najlepsze dla początkującego i wprawnego łowcy? Już teraz poznaj nasze wskazówki i sprawdź, na co zwracać uwagę, przeglądając kolimatory do broni myśliwskiej! Zapraszamy do czytania.

Czym jest celownik kolimatorowy?

Wyjaśnijmy na początku, czym są te celowniki, w tym kolimatory myśliwskie. Nazwą tą określamy urządzenia celownicze wyposażone w układ elektroniczny, skutecznie zastępujące zespół muszki i szczerbinki czy przeziernikowy. Akcesorium to wyposażone jest w soczewkę, na której wyświetla się kropka czy inna siatka celownicza (krzyżyk, okrąg z kropką w środku itp.). Do zalet kolimatorów zalicza się m.in. to, że pozwalają one znacznie szybciej przymierzyć się i oddać strzał.

Warto pamiętać, że kolimatory do broni myśliwskiej, w zależności od typu, mogą zostać wyposażone również w system powiększenia obrazu. Mimo wszystko najlepiej sprawdzają się na krótkim i średnim dystansie. Jak każdy przyrząd celowniczy, także i one mają możliwość regulowania położenia siatki czy punktu celowniczego zarówno w pionie, jak i poziomie. Za wyświetlanie „kropki” odpowiedzialna jest dioda LED, najczęściej w kolorze czerwonym, choć zdarzają się też urządzenia z zieloną żarówką (zalecaną do nocnych strzelań). Zazwyczaj akcesorium to ma regulację natężenia, co pozwala dobrać siłę podświetlania punktu celowniczego w zależności od warunków świetlnych.

Standardowo kolimatory myśliwskie są dostosowane do tego, by montować je na szynach 22 mm. Podczepia się je albo przez dokręcenie śruby, pokręteł, albo specjalny zacisk, który znacznie ułatwia montaż. Należy nadmienić, że wyróżnia się dwa główne typy tych urządzeń – kolimatory otwarte, jak np. Sable 1x25x34 Red & Green Dot oraz zamknięte – w tym Centurion 1x20 Red Dot.

Jak działa kolimator?

Zarówno kolimator do broni myśliwskiej, jak i wszystkie pozostałe, wykorzystują tzw. zjawisko kolimacji. Prace nad tą technologią trwały już na długo przed wprowadzeniem jej do powszechnego użytku w latach 60. XX wieku. Podobne rozwiązania stosowano m.in. w samolotach podczas II wojny światowej, jednak dopiero początek drugiej połowy wieku był okresem, gdy artykuły te zaczęły wchodzić do wyposażenia żołnierzy.

Czym jest natomiast wspomniane zjawisko kolimacji? To zjawisko pozwalające otrzymania spójnej wiązki światła o niskiej rozbieżności. To oznacza, że znak celowniczy, wyświetlany na soczewce, będzie odpowiadał punktowi na celu, na który został nakierowany. To oznacza, że nie trzeba zgrywać przyrządów celowniczych, a wystarczy umieścić kropkę np. na zwierzynie, by oddać celny strzał. Dzięki temu kolimatory myśliwskie pozwalają znacznie szybciej działać niż w przypadku tradycyjnych przyrządów celowniczych.

Brzmi prosto, ale w rzeczywistości to nieco złożone. Dioda generuje wiązkę światła, przepływającą przez tzw. filtr dichroiczny lub zwierciadło światłodzielące. Wtedy dopiero wpada w oko celującego. Wiązka wyświetlana jest równolegle do osi lufy, co gwarantuje ich wysoką skuteczność.

Na co zwracać uwagę przy wyborze myśliwskiego kolimatora?

Współczesne kolimatory do broni myśliwskiej to urządzenia o bardzo zróżnicowanych możliwościach. Mogą one być zupełnie proste, gwarantujące szybkie złożenie się do precyzyjnego strzału, jak i wyposażone w m.in. powłoki anti-refleks czy wiele innych usprawnień. Szeroki wybór rozwiązań sprawia również, że nie brakuje produktów w odmiennych cenach, rozkładających się zazwyczaj od około 300 do nawet 1000 i więcej złotych. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tego typu przyrządami celowniczymi, przejrzyj tańsze kolimatory myśliwskie, a z pewnością docenisz szerokie możliwości tej technologii. Jeśli z kolei szukasz bardziej zaawansowanego sprzętu – śmiało wybieraj wśród droższych modeli, w tym np. kolimator Vortex StrikeFire II Red Green, w którym wyeliminowano błąd paralaksy i wypełnienie azotem, chroniącym przed roszeniem.

Kolimator czy inny system celowniczy?

Przed takim zakupem warto się zastanowić, czy potrzebny Ci kolimator do broni myśliwskiej, czy może wolałbyś postawić na inny system celowniczy. Podstawowym przyrządem dla łowców są lunety celownicze, mające klasyczną siatkę, a dodatkowo gwarantujące stałe lub zmienne powiększenie. To świetne rozwiązanie, jeśli strzelasz na większych dystansach. Są jednak znacznie większe i masywniejsze niż kolimatory, co warto wziąć pod uwagę przed zakupem odpowiedniego dla siebie sprzętu.

Wybierz rozwiązanie odpowiednie dla siebie w sklepie NocnyŁowca.pl!

Gdy już wiesz, czym są kolimatory myśliwskie, jak działają i jakie mają zalety – na pewno będzie Ci łatwiej wybrać odpowiedni model dla siebie. Warto jednak się zastanowić, czy ten celownik spełni Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że w ofercie sklepu NocnyŁowca.pl znajdziesz nie tylko te urządzenia, ale i lunety oraz przyrządy celownicze, wykorzystujące technologię noktowizyjną i termowizyjną. A jeśli wahasz się i nie wiesz, co będzie dla Ciebie najlepsze – zapraszamy do kontaktu. Obsługa pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie do konkretnych oczekiwań.

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 148 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-09
Zamówienie zostało szybko zrealizowane
2024-05-05
Dobry kontakt ze sprzedającym. Szybka wysyłka bez problemów . Polecam
pixel