Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Lornetka dla myśliwego – rodzaje, jak wybrać?

2022-10-18

Lornetka dla myśliwego – rodzaje, jak wybrać?

Co składa się na ekwipunek każdego łowcy? Na pewno broń i odpowiedni ubiór, ale nie tylko. Na polowaniu potrzebne są również dodatkowe akcesoria, wpływające na to, jak przebiegnie konkretny wypad. Jednym z najważniejszych elementów jest lornetka. Jaką wybrać, by spełniała swoje zadanie? Jakie rodzaje lornetki się wyróżnia? Jeśli szukasz odpowiedzi na te i inne pytania, związane z tym zagadnieniem – przeczytaj poniższy artykuł. Już teraz sprawdź, czym charakteryzuje się dobra lornetka dla myśliwego!

Jakie rodzaje lornetek wyróżniamy?

Lornetka to urządzenie złożone z dwóch lunet, pozwalające na obserwację z odpowiednim przybliżeniem. Ten przyrząd świetnie się spisuje jako akcesorium dla turysty, badacza dzikiej fauny, jak i funkcjonariuszy służb. Dobra lornetka dla myśliwego to również sprzęt pozwalając dostrzec i wybrać odpowiedni cel podczas polowania. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jaką wybrać. Lornetka na łowach powinna dawać możliwie najszerszy kąt widzenia i zapewniać odpowiednią jasność. Te parametry jednak zależą m.in. od jej typu. A wyróżnia się różne rodzaje lornetki, dzieląc według odmiennych kategorii, w tym m.in. budowy oraz zastosowania.

Najczęściej dokonuje się rozróżnienia wg ich konstrukcji. Tym samym można wyróżnić lornetki:

  • dachowe,
  • porro.

W obu przypadkach chodzi o rodzaj użytego pryzmatu, wpływającego na pracę całej optyki, jak i jej konstrukcję. W pierwszym z wymienionych rodzajów zastosowano pryzmaty dachowe, co sprawia, że okulary i obiektywy znajdują się w jednej linii. Modele te są przy tym bardziej kompaktowe w swojej budowie. Zazwyczaj wyposażone są w tylko jeden ruchomy element, czyli pokrętło służące do regulacji ostrości. To sprawia też, że cechują się wysoką szczelnością i niezawodnością niezależnie od warunków. Z drugiej strony do ich prawidłowego działania potrzeba tzw. powłok dielektrycznych, zapewniających więcej światła wpadającego do oka.

W drugim przypadku w konstrukcji lunet lornetki zastosowano pryzmaty porro. Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest fakt, że okulary nie znajdują się w tej samej linii co obiektywy. To sprawia, że takie przyrządy mają większą szerokość. Jednocześnie zapewniają większą ilość światła i lepszą kontrastowość obrazu. Istnieje również mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia błędów optycznych. Akcesoria te są jednak mniej szczelne i trudno się ich używa jednorącz. Taka konstrukcja i mniejsza złożoność optyki korzystnie jednak wpływają na cenę. A która lornetka dla myśliwego będzie najlepsza? Wpierw warto dowiedzieć się jeszcze więcej o parametrach!

Poznaj podstawowe oznaczenia lornetki

Na różnych modelach lornetek znajdziesz oznaczenia liczbowe, w tym m.in. 10x50, 8x42 i inne. Co znaczą te liczby? To podstawowe parametry, na jakie trzeba zwrócić uwagę! Pierwszy symbol liczbowy odnosi się do powiększenia. Może ono być stałe, jak we wskazanych przykładach, lub zmienne. Wówczas zostanie on zaprezentowany w postaci zakresu np. 3-10x. Liczba po „x” to średnica soczewki obiektywu w milimetrach. Warto wiedzieć, że wpływa to nie tylko na wielkość urządzenia, ale i jasność obrazu.

Jeśli interesuje Cię dobra lornetka dla myśliwego, to pamiętaj, że bardzo ważny jest stosunek obu parametrów do siebie. Im większe przybliżenie, tym ciemniejszy obraz. Tym samym potrzeba większego obiektywu, by wpadało do niego więcej światła, przekazywanego dalej do źrenicy obserwatora. Odpowiedni stosunek tych cech ma duże znaczenie, szczególnie jeśli korzysta się z tego przyrządu w gorszych warunkach oświetleniowych. Współcześnie producenci stosują też różne powłoki (w tym ww. dielektryczne) zwiększające transmisję światła.

Co wymaga szczególnej uwagi przy wyborze lornetki dla myśliwego?

Pora, abyś się dowiedział, jaka lornetka dla myśliwego będzie najlepsza! Pamięta przede wszystkim, że jako łowca musisz być pewien strzału, który planujesz oddać. Dlatego lornetka, jaką chcesz wybrać, powinna dawać dobry wgląd w szczegóły obserwowanego obrazu. Z jednej strony bowiem musi ułatwiać wypatrzenie zwierzyny, a z drugiej – pomóc w określaniu struktury wieku, płci i populacji podglądanego stada. W końcu to na podstawie tych detali wybierasz swój cel.

Tym samym niezależnie od tego, jakie mają rodzaje lornetki, powinny one zapewniać Ci odpowiednią jasność. Tym bardziej że zwierzyna często staje się aktywna dopiero po zachodzie lub przed wschodem. To implikuje, że dobry wybór stanowią modele o średnicy obiektywu 50, 56 i 63 mm. Powiększenie z kolei może wynosić od 8 do 10 razy. Dobrym wyborem więc będzie np. budżetowy model Delta Optical Voyager II 10x50, a jeśli zależy Ci na bardziej zaawansowanym sprzęcie – sprawdź lornetkę Delta Optical Titanium 8x56.

W sytuacji, gdy polujesz w pełni dnia, postaw na modele o nieco mniejszej jasności, o średnicy soczewki od 32 do 42 mm i zoomie od 8 do 12x. Wybierz np. lornetkę Forester 10x42 lub bardziej zaawansowany Yukon Point 10x42.

Sprawdź naszą ofertę lornetek – wybierz sprzęt idealny dla łowcy!

Wiedząc już, na co zwracać uwagę i jakie są rodzaje lornetki – pozostaje wybrać odpowiedni sprzęt. Pamiętaj, że lornetka dla myśliwego musi być przyrządem niezawodnym, a przy tym odpowiednio poręcznym, gdyż od odłożenia jej do chwycenia za broń często masz kilka sekund, by oddać dobry strzał. Dlatego kupuj produkty renomowanych firm. Wciąż nie wiesz, jaką wybrać? Każda lornetka, jaką znajdziesz w naszym sklepie, zapewni Ci satysfakcjonujące polowanie. W razie czego – chętnie pomożemy w zakupach.

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 147 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Szybka i sprawna wysyłka
2024-06-05
Profesjonalna i przyjazna dla klienta.
pixel