Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Monokular czy luneta – co i kiedy wybrać?

2022-09-26

Monokular czy luneta – co lepsze?

Myśliwi, fotografowie, obserwatorzy dzikiej przyrody… wiele grup korzysta z najróżniejszych urządzeń optycznych, także tych bardziej zaawansowanych, z nowoczesną elektroniką. Mnóstwo też osób głowi się nad tym, które z tych urządzeń są najbardziej przydatne. Często np. pada pytanie, czy lepszy będzie monokular, czy luneta. I choć urządzenia te są w rzeczywistości do siebie bardzo zbliżone – odpowiedź nie zawsze jest oczywista! W tym artykule postaramy się nieco przybliżyć tę kwestię i rozwiać wątpliwości, kiedy konkretne akcesorium będzie najlepsze. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad wyborem: monokular czy luneta – przeczytaj już teraz ten tekst!

Czym jest monokular, a czym luneta?

Wpierw warto wyjaśnić, czym są oba urządzenia. Co do zasady – luneta jest znacznie szerszym pojęciem niż monokular. Dlaczego? Gdyż de facto ten drugi wpisuje się w szeroką grupę lunet. Słysząc jednak lub czytając dzisiaj o lunetach, wiele osób kojarzy je najczęściej z lunetami celowniczymi lub akcesorium używanym przez marynarzy (choć tak naprawdę korzystali z nich wszyscy, którzy potrzebowali dojrzeć wydarzenia zachodzące w pewnej odległości od miejsca, gdzie przebywali).

Luneta to, najprościej ujmując, przyrząd optyczny, składający się z obiektywu o długiej ogniskowej i okularu o krótkiej ogniskowej. Na oba te elementy składają się najczęściej zespoły soczewek eliminujących błędy. Całość zamknięta jest w podłużnym, np. rozwijanym, tubusie. W większości przypadków jednak lunety dzisiaj albo składają się na zespoły złożone z dwóch sztuk – więc w lornetki, albo wyposażane są w elementy celownicze i montaż do broni.

Monokular de facto stanowi kolejny etap rozwoju lunety, tyle że jest on dostępny zazwyczaj w kompaktowych rozmiarach. To urządzenie znacznie mniejsze niż lornetka i bardziej poręczne niż tradycyjna luneta. Dzięki temu cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony użytkowników. Akcesoria te mogą mieć stałe, jak i zmienne powiększenie, a także być wyposażone w szereg dodatkowych rozwiązań, poszerzających ich funkcjonalność.

Jeśli chcemy rozwiać wątpliwości, co będzie bardziej potrzebne – czy monokular, czy luneta, należy porównać urządzenia tej samej klasy i z współczesnych czasów. Dlatego, pisząc o lunetach, będziemy brali pod uwagę przede wszystkim urządzenia celownicze. Pora więc, byś zapoznał się bliżej z różnicami, które warunkują wybór tego sprzętu.

Główne różnice między monokularami a lunetami

Współczesne monokulary to niewielkie urządzenia, ale o wielkich możliwościach. Są poręczne, można je przenosić w kieszeni lub w pokrowcu zamocowanym np. na pasku. Wykorzystuje się je przede wszystkim do obserwacji, tak samo, jak lornetki. Są przy tym znacznie lżejsze i mniejsze, więc świetnie się spisują tam, gdzie nie trzeba szerokiego kąta widzenia. Część użytkowników wskazuje właśnie tę cechę, tj. węższe pole obserwacji, jako wadę, jednak jest to niewielka cena w zamian za mobilność, jaką cechuje się ten sprzęt.

Luneta zapewnia jeszcze węższy kąt widzenia, tym bardziej, jeśli to urządzenie celownicze. Bynajmniej jednak w takim przypadku to nie wada. Lunety celownicze bowiem służą głównie do precyzyjnego oddawania strzału. Wyposaża się je w elementy typowe dla takich przyrządów – czyli siatkę z krzyżem, ułatwiającą oddać strzał. Zazwyczaj mogą mieć większe powiększenie, by lepiej wybrać miejsce trafienia. Lunety często wyposażone są domyślnie w montaż do broni, pozwalający podczepić je np. do sztucera, strzelby czy karabinku. I choć również można je wykorzystywać do obserwowania terenu przed sobą, to lepiej w tym zadaniu spisują się monokulary.

Monokulary i lunety mają różne warianty

Wiedząc już, czym są oba akcesoria i jakie są między nimi różnice, z pewnością łatwiej będzie podjąć decyzję, co przyda się bardziej – czy monokular, czy luneta. Warto też wiedzieć, że przyrządy te mają również swoje odmienne warianty. Np. bardzo popularne są monokulary termowizyjne oraz monokulary noktowizyjne. Podobnie to wygląda w przypadku lunet celowniczych. W sprzedaży można znaleźć celowniki termowizyjne i noktowizyjne, będące połączeniem urządzeń optycznych z elektroniką.

Takie rozwiązania znajdują szerokie zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach życia. Np. z termo- i noktowizji często korzystają myśliwi polujący na dziki w ramach walki z ASF oraz wszelkie służby – począwszy od ratowniczych po graniczne. Zarówno monokulary, jak i lunety pozwalają na dokładną obserwację określonego terenu, przy czym monokular daje nieco szerszy wgląd w niego, a luneta celownicza – w razie konieczności – umożliwia oddanie precyzyjnego strzału.

Postaw na sprawdzony sprzęt od renomowanych producentów

Decyzja o tym, czy lepszy będzie monokular, czy luneta, zależy w dużej mierze od oczekiwań użytkownika. W przypadku, gdy potrzeba urządzenia celowniczego, naturalnym wyborem będzie luneta, w tym z zaawansowaną elektroniką i układem nokto- czy termowizyjnym. Łowcom przyda się również monokular, jednak ten znajdzie także zastosowanie w innych przypadkach, np. w sytuacji, gdy ktoś pasjonuje się obserwacją dzikiej przyrody. Sprzęt ten jest bardziej kompaktowy od wszelkich lunet, mających zazwyczaj podłużny kształt. Niezależnie jednak od tego, na co padnie wybór – warto wybrać akcesorium od pewnego dostawcy, takiego jak Nocny Łowca. Zachęcamy już teraz do przejrzenia katalogu, a w razie pytań dotyczących oferty – chętnie udzielimy odpowiedzi.

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 148 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Super sprzedawca, towar w 100% zgodny z zamówieniem Polecam
2024-06-18
Fachowe doradztwo przy wyborze sprzętu, bardzo szybka realizacja zamówienia, przesyłka na drugi dzień od złożenia zamówienia. Jestem bardzo zadowolony z jakości usługi świadczonej przez sklep NOCNYŁOWCA
pixel