Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Niezbędny sprzęt dla profesjonalnego myśliwego

2022-06-01

Niezbędny sprzęt dla profesjonalnego myśliwego

Sztucer, ładownice, odpowiedni strój – to absolutna podstawa, jeśli chodzi o wyposażenie każdego myśliwego. Jednak istnieje szereg innych przyrządów, jakie są przydatne podczas polowania. Wśród nich można wyliczyć zarówno optykę, jak i nowoczesne systemy do obserwacji. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co powinno wejść do wyposażenia profesjonalnego myśliwego? Już teraz zachęcamy do przeczytania tego artykułu!

Optyka to nie tylko luneta celownicza

Większość członków kół łowieckich korzysta z różnych celowników optycznych. Prym wiodą przede wszystkim lunety celownicze. Już tańsze modele, kosztujące około 300 złotych potrafią zapewnić odpowiednie powiększenie obrazu, co gwarantuje pewniejszy strzał, a najbardziej zaawansowane modele dają znacznie więcej niż tylko przybliżenie. Wśród ich atutów wylicza się m.in. dużo efektywniejsze siatki celownicze. Szczególnym uznaniem cieszy się typ Mil-Dot, pozwalający na precyzyjniejsze oddanie strzału, a jednocześnie – nieprzesłaniający widoku.

Warto jednak pamiętać, że optyka to nie tylko lunety, ale i m.in. lornetki. Podczas łowów takie akcesorium to absolutne minimum, jeśli chodzi o sprzęt nie tylko do celowania, ale i obserwacji terenu i zwierzyny. Główną przewagą lornetek nad lunetami, a przynajmniej w zakresie kontrolowania obszaru, znajdującego się przed myśliwym, jest większe pole widzenia. Tym samym każdy członek koła łowieckiego, nawet ten, który strzela sporadycznie, powinien ją mieć na stanie.

Noktowizor – niezbędny sprzęt na nocne łowy

Optyka to jednak „tylko” standard, jeśli chodzi o wyposażenie myśliwych. Decydujący się na nocny łów trzeba zwrócić uwagę również na systemy pozwalające monitorować sytuację po zmroku. Dużo lepiej od latarek, które nie tylko płoszą zwierzynę, ale i mogą oślepiać strzelających, spisuje się noktowizja. Kojarzona dotychczas raczej ze sprzętem militarnym, obecnie stosowana jest także przez członków kół łowieckich, na co mają oficjalne (prawne) przyzwolenie.

Urządzenia noktowizyjne to nieco „droższa impreza” niż oświetlenie, to fakt. Jednak korzyści, jakie płyną z korzystania z monokularów czy celowników noktowizyjnych są na tyle duże, że zdecydowanie warto zainwestować w taki sprzęt. Z jednej strony – noktowizja zwiększa dyskrecję działania. Dzięki temu łatwiej pozostanie się niezauważonym przez zwierzynę. Z drugiej – systemy noktowizyjne pozwalają nawet przy nikłym świetle obserwować i identyfikować cele w odległości nawet 400 metrów (przy całkowitym zaciemnieniu), czyli wystarczająco dużym, by oddać pewny strzał. Lunety i lornetki noktowizyjne jednak mają jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę, szczególnie jeśli chodzi o nocne polowanie. Korzystając z nich znacznie trudniej o przypadkowy postrzał innych uczestników.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nocnymi łowami i nie wiesz, czy to dla Ciebie – zamiast celownika noktowizyjnego, możesz zainwestować w specjalną nasadkę. Jest ona tańsza, a z drugiej strony – będzie współpracować z Twoją lunetą bez konieczności jej ściągania.

Termowizja – doskonała na dzień i na noc

Inny sprzęt, w jaki zdecydowanie warto się zaopatrzyć, to termowizja. W przeciwieństwie do noktowizji nie działa ona na zasadzie podświetlenia obrazu, a, najprościej ujmując, wykrywania ciepła na chłodniejszym tle. Dzięki temu urządzenia te świetnie się spisują podczas polowania w nocy, jak i za dnia.

Podobnie jak w systemach noktowizyjnych, tak i urządzenia korzystające z termowizji to szeroka gama produktów w różnych kategoriach, w tym m.in. monokularów, lornetek, celowników oraz nasadek. Systemy termograficzne (jak też się je nazywa) są nieco droższe od noktowizji ze względu na większą złożoność tych urządzeń. Z drugiej strony pozwalają łatwo zauważyć ciepłe obiekty, jakie pojawiają się w polu obserwacji. Warto przy tym pamiętać, że identyfikacja zwierząt w przypadku większości tych urządzeń odbywa się na dystansie około 200-300 metrów. W termowizji nie widać również niektórych detali, w tym m.in. poroża. Niemniej – sprzęt ten może stanowić doskonałe dopełnienie wyposażenia profesjonalnego myśliwego.

Szukasz odpowiedniego wyposażenia dla myśliwego? Zajrzyj do naszej oferty!

Myślistwo to wyjątkowa pasja, jaka wymaga zaangażowania, a często też zakupu specjalistycznego sprzętu. A przynajmniej wtedy, gdy chce się wracać z polowania „z tarczą”, a nie na niej. Zarówno noktowizja, jak i termowizja to technologie, jakie zdecydowanie mogą pomóc w łowach, ale i podnieść bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Dlatego zdecydowanie warto w nie zainwestować. Wiele sprawdzonych urządzeń od renomowanych marek znajdziesz w naszej ofercie. Przejrzyj je już teraz, a jeśli masz wątpliwości, co wybrać – skontaktuj się z nami.

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 143 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-05
Dobry kontakt ze sprzedającym. Szybka wysyłka bez problemów . Polecam
2024-04-09
Szybka realizacja i dobry kontakt ze sprzedawcą, jestem zadowolony z nabytku do zawodów HFT na mojego TX200. Polecam
pixel