Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Polowanie po zmroku lub nocą – jak się przygotować?

2022-09-26

Polowanie po zmroku lub nocą – jak się przygotować?

Na łowy można wybrać się o różnych porach, ale to polowanie nocą dostarcza najwięcej emocji, a przy okazji – pozwala poznać nocne życie fauny. Jeśli szykujesz się na polowanie po zmroku, to z pewnością masz liczne pytania związane z tym, jak się zorganizować, wybrać się i zachowywać podczas takiego wypadu. W poniższym artykule znajdziesz garść porad, dzięki którym dobrze przygotujesz się do takich łowów, a także będziesz wiedział, jak postępować. Dowiedz się już teraz, jak polować nocą!

Przepisy a nocne polowanie – które warto znać?

Jeszcze przed zaplanowaniem takiej przygody, trzeba zapoznać się z przepisami. Zajęcie myśliwych obwarowane jest różnymi zasadami wynikającymi z ustaw i rozporządzeń. W tym przypadku w grę wchodzi Regulamin Polowań, czyli rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz (z późniejszymi zmianami). Co ustala ten akt prawny?

Przede wszystkim – myśliwy, nim odda strzał, musi być pewien, że będzie on bezpieczny i nie zagrozi ani innym uczestnikom polowania, ani osobom postronnym. Nocą jest to utrudnione, dlatego pociągnięcie za spust powinno być całkowicie przemyślane. Wynika to z § 7. ust. 2. ww. rozporządzenia. Na jego podstawie myśliwy, który poluje po zmroku, powinien:

  • mieć dokładne rozeznanie w terenie, w którym odbywa się polowanie,
  • nie oddawać strzałów w kierunku dróg publicznych i osad,
  • za pomocą termowizji, noktowizji lub urządzeń optycznych (np. lornetkę) rozpoznać cel i teren na linii strzału; warto przy tym pamiętać, że urządzenia termowizyjne i noktowizyjne stosuje się głównie podczas łowów na dziki – uwzględnij to, nim się wybierzesz na polowanie nocą,
  • jeśli strzelił i nie podniósł zwierzyny w nocy, powinien sprawdzić w świetle dziennym wynik strzału.

Warto podkreślić jeszcze fakt, że nie na każdą zwierzynę można wybrać się na polowanie po zmroku. Regulamin polowań określa listę zwierząt, które prawo pozwala odławiać o tej porze. Wśród nich wyróżnia się m.in.:

  • piżmaki,
  • drapieżniki,
  • dziki,
  • gęsi,
  • kaczki.

Gdy już zapoznasz się z tymi przepisami, możesz przystąpić do dalszych przygotowań. W końcu – jak polować nocą, jeśli nie jesteś do tego stosownie przyszykowany?

Odpowiednie wyposażenie – czyli co warto zabrać na łowy po zmroku

Noc stwarza zupełnie odmienne warunki do łowów niż dzień. Nie chodzi tylko o fakt, że brakuje oświetlenia, choć to główna trudność. Inne wiążą się m.in. ze spadkiem temperatury, a także większym prawdopodobieństwem wypadków czy popełnienia błędu. Dlatego trzeba mieć przy sobie stosowne wyposażenie.

Na początek – przyda się odpowiedni strój. Taki, który zapewni Ci ogrzanie chłodniejszą porą, a z drugiej strony – ochroni np. przed opadami lub wilgocią mgły. Potrzeba również właściwego obuwia – nietrudno bowiem po zmroku trafić na przeszkody terenowe, zagrażające skręceniem kostki. Dobre buty zapewnią przed tym stosowne zabezpieczenie.

Niezbędne będą też inne elementy wyposażenia. Nie licząc broni, warto zaopatrzyć się w lornetkę, nóż i latarkę. To podstawa dla każdego, kto decyduje się na polowanie nocą, jak i za dnia. Coraz częściej w trakcie takich wypadów wykorzystuje się nowoczesną technologię, w tym termowizory i noktowizory. Jakie korzyści ze sobą niosą i czemu warto zabrać oba typy sprzętu na polowanie po zmroku? Przekonaj się poniżej!

Termowizor do łowów nocnych

Termowizja to technologia znajdująca zastosowanie w różnych dziedzinach życia, także w myślistwie. Pozwala zarówno na polowanie nocą, jak i w warunkach dziennych. Jako że urządzenia te wykrywają ciepłe obiekty na chłodnym tle, doskonale spisują się przede wszystkim w dostrzeganiu zwierzyny, wchodzącej w obszar łowów. Problem jednak może stanowić fakt, że nawet najwyższej jakości np. nasadki termowizyjne na lunetę nie oddają w pełni szczegółów obiektów, które się obserwuje. To bywa uciążliwe szczególnie w sytuacji, gdy zwierzę ma poroże, nieemitujące żadnego ciepła, więc nie widać go na tle. Trudno też dostrzec nierówności terenu, gdyż ten nie wyróżnia się termicznie.

Noktowizja – niezbędny sprzęt po zmroku

Jeśli wybierasz się na polowanie po zmroku – zdecydowanie powinieneś zaopatrzyć się w urządzenie noktowizyjne, takie jak monokulary noktowizyjne. Choć mają mniejszy zasięg niż urządzenia termowizyjne, to pozwalają lepiej obserwować szczegóły zwierzyny, a co za tym idzie – zidentyfikować cel. Z użyciem noktowizji łatwiej też oceni się ukształtowanie terenu i tło, więc bez problemu dostrzeżesz również ewentualny kulochwyt.

Synergia nowoczesnych technologii działa najlepiej! Dlatego sprawdź ją w Nocnym Łowcy

Teraz już mniej więcej wiesz, jak polować nocą. Liczy się znajomość przepisów, jak i Twoja pewność oddawanego strzału, tym też, że w razie chybienia – nie zagrozi osobom postronnym. Poza tym polowanie nocą wymaga stosownych rozwiązań technicznych – zwykłe oświetlanie terenu ostrzału może spłoszyć zwierzynę. Z kolei korzystanie z nowoczesnych urządzeń pozwala pozostać dyskretnym. Co jednak wybrać? Noktowizję? Termowizję? W praktyce myśliwi decydują się na połączenie obu tych rozwiązań. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo uczestników i innych osób, a to zdecydowanie najważniejsze. Pamiętaj – jak polować nocą, to tylko bezpiecznie! A to, czy tak będzie, zależy wyłącznie od Ciebie i Twojego sprzętu. Możesz go nabyć w naszym sklepie. Sprawdź go teraz!

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 134 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-29
Wszystko bardzo pozytywnie. Super że szanują i towar i klienta bo termowizor był bardzo solidnie zapakowany i nawet jak by ktoś w transporcie kiepsko obchodził się z paczką to sprzęt był bezpieczny.
2024-02-27
Sprawna,szybka obsługa oraz terminowa wysyłka
pixel