Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Polowanie z termowizją i noktowizją – co musisz wiedzieć?

2022-08-18

Polowanie z termowizją i noktowizją – co musisz wiedzieć?

Łowiectwo to dla wielu pasja, zawód, ale i misja. Wszak to właśnie myśliwi odpowiadają za regulację ilości zwierzyny w lasach. Łowy pomagają również w zwalczaniu ognisk niektórych chorób, w tym Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Przez między innymi ten fakt, Ministerstwo Środowiska zdecydowało się wprowadzić poprawki do odpowiedniego rozporządzenia i zapewnić łowcom możliwość prowadzenia odstrzału z użyciem nowoczesnych technologii. Dzisiaj polowanie z termowizją, jak i polowanie z noktowizją stały się poniekąd normą. Warto jednak wiedzieć, w jakich warunkach i jakiego rodzaju sprzęt można używać. Jeśli zastanawiasz się nad tymi kwestiami – zachęcamy do przeczytania artykułu.

Polskie prawo, a nowoczesne systemy obserwacji i wspomagające celowanie

Jeszcze do niedawna myśliwi mogli tylko marzyć o tym, by wybrać się na polowanie z termowizją lub systemem noktowizyjnym. Jednak argumentem, który przemawiał za przyznaniem im takiego prawa, był rozprzestrzeniający się ASF. Afrykański Pomór Świń to choroba niegroźna (a przynajmniej nie bezpośrednio) dla ludzi, ale przede wszystkim dla trzody chlewnej. W miejscach, gdzie pojawiały się ogniska tej zarazy i gdzie dochodziło do zakażenia świń z konkretnego chlewu, konieczna była utylizacja wszystkich zwierząt.

Z tego powodu Ministerstwo Środowiska podjęło decyzję o wprowadzeniu poprawek do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Zmiany te zostały wprowadzone 10 września 2019 roku, a pierwsze z nich weszły w życie już 10 dni później. Kolejne zaś w kwietniu 2020 roku. Rozporządzeniem zmieniającym zostały zmienione niektóre zapisy, a inne dodano lub usunięto. Tak m.in. wśród przepisów pojawiły się m.in. takie zapisy jak:

  • §4. ust. 1a – Do wykonywania polowania w nocy na dziki dopuszcza się używanie noktowizyjnych i termowizyjnych celowniczych urządzeń optycznych.
    • ust. 3 – Dopuszcza się poszukiwanie postrzałka z użyciem sztucznego źródła światła przymocowanego do broni.
  • § 7 ust. 1 pkt 1) – piżmaki i drapieżniki – przez myśliwego wyposażonego w myśliwską broń palną z zamontowanym celowniczym urządzeniem optycznym, o którym mowa w § 4 ust. 1, oraz lornetkę lub obserwacyjne urządzenie termowizyjne lub noktowizyjne i latarkę.
    • pkt 1a) – dziki – przez myśliwego wyposażonego w myśliwską broń palną z zamontowanym celowniczym urządzeniem optycznym, o którym mowa w § 4 ust. 1 lub 1a, oraz lornetkę lub obserwacyjne urządzenie termowizyjne lub noktowizyjne i latarkę.
  • § 7 ust. 2 pkt 3) – przed strzałem osobiście rozpoznać przez lornetkę lub obserwacyjne urządzenie termowizyjne lub noktowizyjne cel i teren na linii strzału w przypadku określonym w ust. 1 pkt 1, a także w przypadku określonym w ust. 1 pkt 1a, gdy używa do wykonywania polowania celowniczych urządzeń optycznych, o których mowa w § 4 ust. 1 lub 1a.

Z tego wynika, że polowanie z noktowizją, jak i termowizją są dozwolone tylko w określonych sytuacjach, w tym m.in. podczas polowań na dziki. Wcześniej rozwiązania te były dostępne wyłącznie w przypadku łowów, gdzie stwierdzone było ognisko ASF. Na ten moment nie ma takich ograniczeń.

Jaki sprzęt dostępny jest dla myśliwych w czasie polowania?

Dzięki temu, że polowanie z termowizją zostało dozwolone dla każdego myśliwego, łowcy zyskują szeroki dostęp do najróżniejszych, nowoczesnych rozwiązań. Mogą korzystać np. z lornetek noktowizyjnych lub, nieco tańszych, monokularów noktowizyjnych. Niezależnie od tego, na który sprzęt padnie wybór, to są to niezwykle pomocne rozwiązania, jakie z pewnością docenią wszyscy poszukujący podobnych akcesoriów. Polowanie z noktowizją jednak to tylko jedna strona medalu. Drugą stanowią systemy termowizyjne.

Także i w tym przypadku otrzymuje się szeroki wybór narzędzi do obserwacji. Podobnie, jak przy noktowizji, można wybrać lornetki lub sięgnąć np. po celowniki termowizyjne. Nieco bardziej ekonomicznym, ale przy tym równie skutecznym rozwiązaniem są nakładki termowizyjne, mające tę zaletę, że nie trzeba demontować dotychczasowej optyki, a tylko podczepić pod nią takie urządzenie, by cieszyć się korzyściami tej technologii.

Dlaczego warto korzystać z urządzeń termowizyjnych i noktowizyjnych podczas polowania?

Przed zakupem takich artykułów, z pewnością zastanawiasz się, jak wygląda polowanie z termowizją czy polowanie z noktowizją. Zasadniczo – systemy te się różnią, jeśli chodzi o zasady działania, ale oba pomagają w prowadzeniu obserwacji i ugruntowują w pewności przed strzałem, że dobrze się dobrało cel. Najważniejsze więc jest to, że podnoszą bezpieczeństwo łowów i pozwalają staranniej wybrać cel. Dzięki temu polowania są nie tylko skuteczniejsze, ale i trudniej na nich o pomyłkę. Z jednej strony więc polowanie z termowizją czy systemem noktowizyjnym to duże ułatwienie, ale i większa odpowiedzialność w przypadku popełnienia błędu.

Sięgnij po profesjonalny sprzęt ze sklepu NocnyŁowca.pl!

Jeśli jesteś myśliwym i szukasz nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą Ci działać skuteczniej – zajrzyj do naszego sklepu. Dzięki rozwiązaniom dostępnym na stronie polowanie z noktowizją, jak i innymi systemami poprawiającymi widoczność w nocy czy niesprzyjających warunkach, będzie bezpieczniejsze i pewniejsze. Sprawdź już teraz dostępne produkty, a w razie pytań i wątpliwości – skontaktuj się z nami!

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 148 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-09
Zamówienie zostało szybko zrealizowane
2024-06-05
Profesjonalna i przyjazna dla klienta.
pixel