Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Poradnik dla początkującego myśliwego – jaki sprzęt i jak zacząć?

2022-09-26

Poradnik dla początkującego myśliwego – jaki sprzęt i jak zacząć?

Łowiectwo cieszy się dużym zainteresowaniem i wiele osób próbuje swoich sił w tym zajęciu. Warto pamiętać, że to nie tylko hobby, ale i służba – wszak myśliwi odpowiadają m.in. za regulację ilości zwierzyny w przyrodzie. Tym, co jednak zastanawia początkujących łowców, to ekwipunek, jaki powinni zgromadzić oraz jak zacząć przygodę z myślistwem. Ty też się zastanawiasz, jaki sprzęt dla początkującego myśliwego będzie najlepszy? W takim razie poniższy poradnik zdecydowanie jest dla Ciebie! Zapraszamy do czytania.

Jak wybrać stosowną broń na początek?

To, co wprost musi się znaleźć na Twoim wyposażeniu, to odpowiednia broń. Jak spełniać swoje zadanie bez właściwego oręża? Musi on być wygodny dla strzelca oraz celny. Powinien też być dostosowany do planów młodego myśliwego – czy będzie polować na drobną zwierzynę, czy grubego zwierza? W pierwszym przypadku najlepiej spisują się strzelby gładkolufowe, strzelające m.in. śrutem. Do drugiego typu polowań z kolei można wybrać sztucer z gwintowaną lufą, znakomicie spisujący się na dłuższych dystansach. Kompromis stanowi uniwersalna broń kombinowana, wyposażona zarówno w lufę z gwintem, jak i gładką.

Wybierając swoje podstawowe narzędzie pracy, pamiętaj, aby było ono dostosowane do Twoich potrzeb. Jeśli masz wątpliwości, która broń spełni konkretne oczekiwania – poradź się bardziej doświadczonego łowcy lub poproś sprzedawcę o pomoc w doborze modelu.

Akcesoria, które mogą się przydać początkującemu myśliwemu

Broń to tylko jedna strona medalu. Jest też sprzęt dla początkującego myśliwego, jak i zaawansowanych łowców. Do komfortowego przenoszenia strzelby czy sztucera będzie niezbędny odpowiedni pas. Z kolei – by przenosić uzbrojenie poza obszarem polowania, warto zainwestować w futerał. Z jednej strony – chroni przed niepowołanymi osobami, a z drugiej przed np. niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Choć do produkcji broni wykorzystuje się najwyższej jakości surowce, to i tak np. przy dłuższej ekspozycji na deszcz, istnieje ryzyko pojawienia się korozji.

Na sprzęt dla początkującego myśliwego składa się też jego strój. Odzież myśliwska powinna zapewniać dobre maskowanie w polu i ochronę przed zewnętrznymi warunkami. Poza tym musi być solidna w kontakcie np. z ostrymi gałęziami. Bardzo istotne jest, by chronić się przed wychłodzeniem. Stosownym wyborem będzie więc bielizna termiczna, w tym koszulki. Z jednej strony zatrzymują komfortowe ciepło przy ciele, a z drugiej – oddają jego nadmiar i wilgoć na zewnątrz. Obuwie natomiast powinno dawać ochronę przed skręceniem kostki oraz zapewniać dobrą przyczepność.

W sprzęt dla początkującego myśliwego wchodzi także optyka, w tym m.in. lornetki, umożliwiające dyskretne wypatrywanie zwierzyny na danym obszarze, jak i dobrych sztuk do odstrzału. Ponadto warto mieć ze sobą plecak, do którego spakuje się aktualnie nieużywane akcesoria.

Urządzenia nokto- i termowizyjne – czy warto się w nie od razu zaopatrywać?

Od relatywnie niedługiego czasu myśliwi mają prawo korzystać podczas polowań z termowizji. Mają też możliwość wykorzystania np. celowników noktowizyjnych. Warunki wykorzystywania tych akcesoriów są określone prawem i warto się z nim zapoznać jeszcze przed decyzją o zakupie. Pytanie jednak – czy jest to sprzęt dla początkującego myśliwego? Jak najbardziej!

Jeśli polujesz nocą, to trudno sobie wyobrazić dyskretne łowy bez noktowizji. Przy minimalnym świetle jesteś w stanie wypatrzeć na sporych dystansach swój cel, pozostając przez cały czas ukryty. Z drugiej strony są urządzenia termowizyjne. Ten rodzaj akcesoriów możesz stosować zarówno za dnia, jak i w nocy. Dlaczego? Bo sprzęt ten nie wzmacnia światła, a wychwytuje promieniowanie podczerwone, na podstawie którego wyświetla pola ciepła na chłodniejszym tle. Współczesne precyzyjne termowizory oddają wiele detali obserwowanych obiektów, o ile te generują wyższą temperaturę niż otoczenie. Dzięki niemu można wyeliminować wiele błędów podczas polowań. Czy jest to więc sprzęt dla początkującego myśliwego? W naszej ocenie – tak.

Nie tylko sprzęt – porady dla początkujących myśliwych

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z łowiectwem, to przyda Ci się nie tylko odpowiedni sprzęt, ale i garść porad, jakie pozwolą w pełni oddać się tej pasji. W pierwszej kolejności warto pamiętać o etyce łowieckiej. Wszak idea bycia myśliwym wiąże się z dbaniem o naturę (regulacja ilości zwierzyny na danym obszarze) oraz obcowaniem z nią. Przed polowaniem należy również zapoznać się z prawem i obostrzeniami – np. termowizji nie użyjesz w każdych warunkach. Prawo zezwala korzystanie z niej przede wszystkim podczas strzelania do dzików.

Ponadto – na każde polowanie się odpowiednio przygotuj. Określ zwierzynę, na jaką się wybierasz, sprawdź prognozy pogody, a także, czy w danym regionie istnieją jakieś limity lub zakazy, jeśli chodzi o łowy. Dzięki temu będziesz mógł w pełni świadomie ruszyć w teren.

Potrzebujesz nowoczesnych akcesoriów do polowania? Sprawdź ofertę sklepu Nocny Łowca

Wyposażenie myśliwego często decyduje o tym, jaki będzie efekt jego łowów. Dobry sprzęt dla początkującego myśliwego jest nie tylko pomocny w polowaniu, ale przede wszystkim – zwiększy bezpieczeństwo jego, jak i poszczególnych uczestników. Zawsze też warto słuchać rad doświadczonych, dobrych myśliwych, od których można się naprawdę wiele nauczyć. A jeśli szukasz ekwipunku dla siebie – sprawdź naszą ofertę. Pomożemy Ci wybrać najlepszy sprzęt.

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 143 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-09
Zamówienie zostało szybko zrealizowane
2024-05-09
Pełen profesjonalizm, szybki i rzeczowy kontakt. Sklep internetowy dobrze skonfigurowany pod względem zakupu online w systemie ratalnym. A i sprzedawca dorzucił gratis od siebie w postaci noża, jestem mega zadowolony.
pixel