Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zalety celowników termowizyjnych

2022-09-26

Zalety celowników termowizyjnych

Myśliwi, jak i przedstawiciele różnych służb, stosują wiele rodzajów przyrządów celowniczych, a wśród nich te, które wykorzystują nowoczesną elektronikę. Do najbardziej zaawansowanych sprzętów należą celowniki termowizyjne. Urządzenia te, dzięki prawu, są dostępne także dla łowców, polujących m.in. na dziki. A jakie są zalety celowników termowizyjnych? Przekonaj się o tym już teraz! Zachęcamy do lektury.

Czym jest i jak działa termowizja?

By zrozumieć korzyści płynące z używania celowników termowizyjnych, trzeba wpierw wiedzieć, czym jest sama termowizja. Najprościej ujmując – to technologia obrazowania energii cieplnej, znajdującej się w polu obserwacji. Obiektyw urządzenia wykrywa ją przed sobą, a następnie przetwarza na obraz.

Co do zasady – każda cząsteczka wytwarza ciepło, chyba że została schłodzona do tzw. zera absolutnego, co w warunkach naturalnych jest praktycznie niemożliwe, chyba że w kosmosie. Dla termowizorów różnica temperatur jest widoczna dzięki falom podczerwonym, wytwarzanym przez każdy cieplejszy od otoczenia obiekt. Konieczne było jedynie stworzenie systemu, który odpowiednio zinterpretuje je, by obraz na wyświetlaczu był zrozumiały dla człowieka.

Dlatego obraz po przejściu przez detektor jest mocno kontrastowy, ukazując chłodne (tło, elementy otoczenia) i ciepłe pola. Te ostatnie kształtem odpowiadają obiektom generującym ciepło, więc np. sylwetkom dzików. Jednak, jako że, jak wspomnieliśmy wyżej, każda cząsteczka je wytwarza, to termowizory de facto muszą ukazywać obiekty o podwyższonej temperaturze względem tła. Gdy już pojmiesz ten mechanizm, to na pewno łatwiej będzie Ci pojąć zalety celowników termowizyjnych, tym bardziej tych należących do współczesnej generacji.

Jakie korzyści daje termowizja w łowiectwie i nie tylko?

Często zestawia się termowizję z noktowizją, przy czym należy pamiętać, że są to dwie odrębne technologie, choć stosuje się je w podobnym celu – by poprawić widoczność w określonych warunkach. Dzięki temu rozróżnieniu możemy przejść do głównej zalety celowników termowizyjnych – niezależność od ilości światła zastanego na miejscu. Co to oznacza?

Co do zasady – zarówno celowniki, jak i monokulary termowizyjne czy inne urządzenia wykorzystujące detektory energii cieplnej, mogą być stosowane w ciągu dnia i w nocy. W przypadku noktowizorów to niemożliwe, gdyż działają one na zasadzie wzmocnionego światła szczątkowego, co wyklucza korzystanie z nich w warunkach, gdy oświetlenie jest dobre. Niezależność od światła daje jeszcze jedną korzyść – brak ryzyka oślepienia w sytuacji, gdy nagle w ciemności pojawi się silniejsze źródło światła. Przyrządy te doskonale też sobie radzą w trudniejszych warunkach pogodowych, a biorąc pod uwagę fakt, że często mają wysokie klasy szczelności, to można z nich korzystać także podczas deszczu lub w gęstej mgle.

Termowizory wykrywają jedynie energię cieplną i odpowiednio ją interpretują, pokazując jej źródła na kontrastującym tle. To prowadzi wprost do kolejnej zalety celowników termowizyjnych – niezależnie od warunków pogodowych czy pory dnia, łatwiej dostrzeże się ciepłe obiekty na obserwowanym obszarze. Co więcej – detektory tych urządzeń często mają duży zasięg wykrywania – wybrane modele są zdolne wykrywać źródło ciepła nawet z odległości 2-3 tys. metrów.

Jako zalety celowników termowizyjnych można uznać również wyższą dostępność i sukcesywnie spadające koszty zakupu. Choć to nie tani sprzęt, to niektóre modele nabędzie się w cenie nieprzekraczającej 6 tysięcy złotych, co, w porównaniu z modelami kosztującymi nierzadko trzy razy tyle, jest naprawdę atrakcyjną stawką.

Celowniki termowizyjne – tylko na dziki?

Zasadniczo każdy ma prawo kupić takie urządzenie. Ale czy można użyć go w każdych warunkach? Jeszcze nie tak dawno temu myśliwi mieli ograniczone możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie nokto- i termowizji podczas łowów. Jednak wraz ze zmianami w rozporządzeniu Ministra Środowiska, nazywanym Regulaminem Polowań, które weszły w życie w kwietniu 2020 roku, łowcy otrzymali szansę na to, by korzystać znacznie szerzej z urządzeń wykrywających ciepło, w tym m.in. nasadek termowizyjnych, celowników czy lornetek.

Na mocy nowych przepisów mogą np. strzelać do dzików, korzystając z urządzeń celowniczych zamontowanych na broni. Z kolei urządzenia do obserwacji, wykorzystujące tę technologię, posłużą do wykrywania i obserwacji piżmaków i wybranych drapieżników. Regulacje związane z tym zagadnieniem znajdzie się w paragrafach 4. i 7. ww. rozporządzenia.

Jak więc widać, urządzenia termowizyjne można wykorzystywać podczas polowań nie tylko na dziki. Używa się jej również w przypadku innej, wyraźnie wskazanej w tym akcie prawnym zwierzyny, tyle że wyłącznie do obserwacji.

Jeśli szukasz odpowiedniej termowizji dla siebie – sprawdź ofertę Nocnego Łowcy!

Powyżej mogłeś poznać najważniejsze zalety celowników termowizyjnych. Warto pamiętać, że im bardziej zaawansowany sprzęt, tym więcej jest w stanie zaoferować swojemu użytkownikowi – od wyższej rozdzielczości, zmiany palety barw, przez różne siatki celownicze i pojemną pamięć na rejestrowanie obrazu po zaawansowane autorskie rozwiązania konkretnych producentów. Jeśli nie wiesz, który sprzęt będzie dla Ciebie najlepszy – zgłoś się do nas! Chętnie zaprezentujemy zalety wybranych modeli i pomożemy dobrać urządzenie odpowiednie dla Ciebie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 143 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-09
Zamówienie zostało szybko zrealizowane
2024-04-21
Jestem bardzo zadowolony!
pixel